Prowadzenie bloga firmowego tylko na pozór wydaje się być łatwym zajęciem.
Aby jednak treści, które przekazujemy naszym odbiorcom niosły za sobą wartość merytoryczną i były chętnie czytane, potrzebujemy zrobić to dobrze.
Pomocne z pewnością będą różnego rodzaju narzędzia i wtyczki, które przytaczam w tym wpisie i które mogę określić jako „must have” przy prowadzeniu bloga Twojej firmy.
Wybór hostingu i domeny – Go Daddy
Przygodę z zakładaniem bloga rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego hostingu oraz domeny, która pasuje do naszego biznesu. Osobiście polecam GoDaddy.
Go Daddy to amerykańska firma notowana na giełdzie zajmująca się rejestracją domen internetowych oraz świadcząca usługi hostingowe. Korzystam z usług firmy od samego początku mojej przygody z tworzeniem stron internetowych i blogów firmowych i muszę przyznać, że nie miałam jeszcze sytuacji, kiedy mogłabym na nich narzekać.
Jedynym minusem jest to, że od jakiegoś czasu dostawca usług nie ma dedykowanej skrzynki pocztowej na która, możemy kierować zapytania, czy zgłaszać ewentualne problemy. Cała komunikacja odbywa się przez infolinię obsługiwaną po angielsku. Tutaj także mam dobre doświadczenia z tym związane. Konsultanci działają sprawnie, starają się pomóc w rozwiązaniu zgłaszanego problemu niemal natychmiast.
Co ciekawe, większość odpowiedzi na nasze pytania znajdziemy w rozbudowanej sekcji POMOC, która można śmiało określić mianem „Bazy Wiedzy”.
Zakładanie bloga firmowego na Word Press – czy warto?
Czy zakładanie bloga na Word Press ma sens, czy w ogóle warto? Czy powinnam wybrać inny CMS? A może zlecić przygotowanie strony informatykowi? Takie i inne pytania często słyszę na początku współpracy z klientem. Każdy przecież chce, aby jego serwis był wyjątkowy, tj. innowacyjny, inny niż wszystkie. Moja odpowiedź niemal zawsze jest taka sama. Warto wybrać Word Press.
Poniżej zabrałam kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu bloga firmowego na CMS Word Press:
Wybór skórki
Oczywiście pracę nad blogiem rozpoczynamy od zainstalowania Word Pressa na naszym serwerze. Następny krok to wybór odpowiedniej skórki. Jeśli myślimy o budowie bloga na Word Press za pomocą Ellementor, wówczas polecam skórkę Hello. Pracuje na niej od kilku lat i sprawdza się doskonale.
Wtyczki dla blogerów
Disqus – to wtyczka, która pomoże nam ,,zapanować” nad komentarzami pojawiającymi się na blogu firmowym oraz zwiększyć zaangażowanie naszych czytelników. Jednym słowem to najlepsza wtyczka blogowa jaką znam.
Public Post Preview – wtyczka, która daje możliwość wygenerowania linka do materiału nad którym jeszcze pracujemy i wysłania go do akceptacji, bez konieczności logowania się na bloga. Rozwiązanie idealne, gdy pracujemy nad wywiadami, czy innymi tego typu materiałami, które chcemy pokazać zainteresowanym. Dzięki wtyczce Public Post Preview nie musimy wysyłać Worda z tekstem i zdjęciami, ale gotowy materiał, który wygląda w pełni profesjonalnie.
Yoast SEO – przydatna wtyczka do ustawiania SEO w artykułach. Warto z niej korzystać zarówno w wersji basic, jak i dla bardziej zaawansowanych blogerów, w wersji pro.
Reaserch, czyli poszukiwanie tematów na bloga firmowego
Tutaj zdecydowanie polecam Feedly – które pozwala śledzić bieżące trendy w dziedzinie, która szczególnie Cię interesuje. Dzięki narzędziu nie musimy przeglądać kilkunastu blogów jednocześnie, aby zobaczyć, co obecnie dzieje się np. w dziedzinie marketingu.
Polecam także Pocket. Narzędzie pozwala na zapisywanie artykułów, które mnie interesują i wracanie do nich wtedy, kiedy mam na to czas i ochotę.
Grafiki na bloga firmowego oraz darmowe stocki z których korzystam
Canva – narzędzie, które znają chyba wszyscy marketingowcy. To przyjemny, łatwy w obsłudze i niezbyt kosztowny program do tworzenia grafik. Program pozwala na tworzenie grafik takich jak:
• Prezentacje
• Posty do Social Media
• Logotypy
• Banery
• Ulotki
• Grafiki do newsletterów
• Infografiki
• I wiele więcej
A wszystko to bez znajomości skomplikowanych programów graficznych. Wystarczy odrobina poczucia estetyki. Dla bardziej zaawansowanych polecam pakiet programów Adobe. Tutaj jednak musimy liczyć się za znacznie większymi kosztami.
Polecam także darmowe banki zdjęć, które pomagają uatrakcyjnić nasze wpisy blogowe. Oto lista stron z których korzystam na co dzień.
Zarządzanie codzienną pracą, czyli jakie narzędzia wybrać
Obecnie mamy na rynku sporo aplikacji ułatwiających zarządzanie codzienną pracą. Do najbardziej znanych i powszechnie dostępnych (zarazem niedrogich) zaliczamy:
• Asana – aplikacja internetowa i mobilna, służąca do organizacji pracy zespołów projektowych.
• Slac – aplikacja internetowa pomocna przy współpracy zespołowej oraz komunikacji
• Trello – fajne i proste narzędzie, które ułatwia prace każdego marketingowca, czy blogera. Do zarządzania mniejszymi projektami w zupełności wystarczy wersja darmowa. Sama korzystam z tego narzędzia i jestem zadowolona z funkcji, jakie dostarcza.
Kalendarz Google czy Outlook – podstawowe narzędzie, które pozwala na planowanie dnia pracy i zarządzanie spotkaniami.
Social Media – planowanie postów
Warto dzielić się informacjami o nowych wpisach blogowych w naszych kanałach Social Media. Aby komunikacja była spójna, potrzeba ją odpowiednio wcześniej zaplanować. Na rynku znajdziemy kilka płatnych rozwiązań dedykowanych blogerom, ale nie tylko.
Jeśli chodzi o mnie, przy komunikacji na Facebook korzystam z domyślnego planera postów. Całość komunikacji z podziałem na różne kanały Social Media, przygotowuje w starym, poczciwym exelu. Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z Social Media, polecam mój miesięczny planer postów, który z pewnością ułatwi wejście w świat mediów społecznościowych.
Analityka
Google Analytics – pozwala na śledzenie ruchu na blogu internetowym, albo stronie internetowej. Narzędzie pozwala na pozyskiwanie takich informacji jak: ile razy ktoś wszedł na naszą stronę, jak dużo czasu na niej spędził, z jakiego urządzenia na nią dotarł (komputer, tablet, telefon) i wiele więcej. Dane, które pozyskujemy za pomocą Google Analytics pozwalają nam min. na określenie naszej grupy docelowej.